"BELEDİYE ÇALIŞIYOR MUT DEĞİŞİYOR"

GALER?

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Doğa ve Doğal Yaşam

Doğa ve Doğal Yaşam

Tarih 12 Ocak 2010, 11:48 Editör MS

Mut'ta Doğa ve Doğal Yaşam...

Doğa ve Doğal Yaşam :
 

Doğal güzellikleri görme şansını yakalayabileceğiniz Mut, orman varlığı açısından oldukça iyi durumdadır. Yaz aylarında ilçe merkezindeki yüksek sıcaklık oranı nedeniyle başta Sertavul ve Kozlar olmak üzere yaylalara göç olmaktadır.

Orman Bakanlığı Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü’nce Kestel Dağı’nda bulunan yaban keçileri koruma altına alınmıştır. İzin verilen süreler içerisinde yaban keçisi ve yaban domuzu avı kent dışından gelenlerce de yapılmaktadır.

2006 Yılı Nisan ve Haziran aylarında, Kestel dağı Dandı mevkiinde Anadolu Parsı’na rastlandığı belirtilmektedir.

 

Sertavul Yaylası:

Karaman-Mut karayolu üzerinde Sertavul Geçidi'nin inişinde, Mut'a 36 km uzaklıkta bir yayladır. Sertavul Geçidi 1650 m, yaylası da yaklaşık 1500 m yükseklikte, yayla yaşamlı yerleşim yeridir. Toros Dağları ile İç Anadolu bozkırlarının bir geçiş yeri sayılır. Güneyden ılık Akdeniz havası, kuzeyden de soğuk iç Anadolu havası tam bir çekişme halindedir. Yılın birçok günü rüzgârlıdır. Bu rüzgârlar mevsimine göre bazen soğuk poyraz, bazen de ılık lodos şeklindedir.
Güvenlik ve asayiş, elektrik, su, telefon ve orman kontrol hizmetleri mevcuttur. Yazın Mut halkının yanı sıra çevre il ve ilçelerden de göç alan yaylanın nüfusu 10 bine yaklaşmaktadır. D-715 Karayolu üzerinde olması da, şehirlerarası yolculuk yapanların burada mola verip dinlenmelerine, yemek yemelerine vesiledir. Meyve bahçeleri ile çam, ardıç ve meşeden oluşan ormanları vardır. Serin dağ havasıyla oksijen dolu bir yayladır. Yaylada birçok büyük kuş bulunur. Bu kuşlar genellikle Kuzgun, Mısır Akbabası ve Kara Çaylak'dır. Nadir de olsa Kaya Kartalı ve Kızıl Akbaba da görülmektedir. Bunun dışında çok sayıda ve çeşitte küçük ötücü kuş mevcuttur. İkisi kısa, birisi uzun kanyonların yanı başında, çok zengin deniz fosil yataklarının bulunduğu dağ yamacına kurulan yaylada, kanyon yürüyüşleri yapılabilir. Çevrede bulunan milyonlarca yıllık deniz fosil yatakları, kanyon yamaçlarına oyulmuş antik mezarlar, gözetleme kuleleri yaylanın görülebilecek yerlerindendir. Eski çağlardan beri ticaret yolu üzerinde bulunan iç Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayan bir geçiş noktası olan yayla ve yolunda tarihi hanlar ve kalıntılar bulunmaktadır. Eğer yolcu olarak transit geçiyorsanız;
Sertavul'da mola vererek buz gibi suyunu içip, fırında özel yapılan keçi kebabının ve koyun yoğurdunun tadına bakmadıysanız, tertemiz yayla suyu ile kömür ateşinde yapılan çayından bir bardak içmediyseniz. Sertavul’u görmüş sayılmazsınız.

 

Kozlar Yaylası: Mut'a 19 km uzaklıkta, 1410 m yüksekliktedir. Yaz aylarında ilçe halkınına yayla olarak kucak açar. Çevresi çam ve ardıç ağaçları ile kaplı olan yayla, suyu ve meyve bahçeleri ile ünlüdür.  Sakinliği nedeniyle tercih edilir. Elektrik, su, telefon hizmetleri bulunmaktadır.
Yaylanın 1-2 km yakınında Mavga Kalesi, kurulduğu yerde kalıntılar ve çevresinde zengin deniz fosil yatakları mevcuttur. Yayla doğal güzellikleriyle de dikkat çeker.  İkisi kısa birisi uzun kanyonların yanı başında, çok zengin deniz fosil yataklarının bulunduğu dağ yamacına kurulmuş tarih ve doğa ile içice şirin bir köydür. Su başlarında kamp yapmanın yanı sıra kanyon yürüyüşleri yapılabilir.

 

Zeyker Yaylası: Mut'a 16 km uzaklıktadır. Son yıllarda Sertavul ve Kozlar yaylalarındaki yoğun yapılaşma nedeniyle sakinlik arayanlar burada yazlık evler yaptırmaya başlamışlardır.

 

Göğden Yaylası: İlçe merkezine 35 km uzaklıktadır. Özellikle Çömelek ve Hacıahmetli köyü halkı bu yaylaya çıkar. Yaylada her yıl "Çömelek Köyü Elma, Üzüm ve Kültür Şenliği" düzenlenmektedir.

 

Değirmenlik Yaylası: Mut'un batısında, 65 km uzaklıktadır. Derepazarı ile Ermenek arasındadır. Suyu boldur, bu nedenle elma bahçeleri oldukça yaygınlaşmıştır. Değirmenlik mezrası 16. yüzyılda da yaylak olup, çevre köylerden 300 - 400 hanenin yaz aylarında buraya çıkıp yaylaladığı bilinmektedir. Karamanoğullan'nın ilk beyi Nure Sofi burada vefat etmiş ve burada gömülmüştür

 

Derepazarı Yaylası: İlçemize 50 km uzaklıkla, eski Ermenek yolu üzerindedir.
Çevresinde birçok küçük yayla vardır. Suyu az ama soğuk olan yaylada, elma bahçeleri ve üzüm bağları bulunmaktadır. Yayla, hayvancılık yapanların da tercih yeridir. Burada yaz aylarında her haftasonu (Pazar günü) "Pazar" kurulur. Köradöne Köylerinin (7-8 köy) ortak pazarı olan Derepazarı'nın en az 100 - 150 yıllık bir geçmişi olduğu tahmin edilmektedir. Her türlü alışverişin yapıldığı pazarda, Mut ve Ermenek ilçelerinden getirilen gıda ve giyim malları satılmakta; buraya gelen konuklar ve diğer tüccarlar da bal, canlı hayvan ve diğer malları satın alıp başka yerlere götürebilmektedirler. Derepazarı Yaylası'na çıkanlar, burada Aydınoğlu Köyü halkının, tamamen doğal yollarla beslenen hayvanlarının etlerinden yaptıkları nefis pirzolaları yiyebilme şansını da yakalamaktadırlar. Ayrıca, yine Aydınoğlu Köyü'nün üretimi olan meşhur "Göktepe Balı'ndan da temin etme olanağı bulurlar.

 

Sarıkavak Köyü Yaylalari       

Sarikavak Köyüne ait üc yayla mevcuttur,yükseklikleri ise 1200 m ile 1400 m dir.Sarikavak Köyü dogusunda,ayni güzargah üzerinde olup ve köye mesafeleri 10,20 ve 25km dir.Köy sakinleri haziran sonundan itibaren hasat amacli yaylara tasinmaktadirlar.Bugday,arpa,nohut ve üzüm yetistirildigi gibi Ihti yaylasinda azda olsa elma ve badem yetistirilir.Su ihtiyaclari merkezi cesmelerden karsilansada yaylalarda elektirik mevcuttur.Ulasim malesef gercek bir sorun olup tasli,tozlu stabilize yollardan saglanmaktadir.Bir günde resimlerini sunma dilegiyle...

 

 

Gerit Yaylası : Kumaçukuru Köyü yaylasıdır. II. Beyazıt döneminde "Gerit" adıyla köy mevcuttur.

 

Ömer Özü Yaylası: Güme Köyü'nün güneybatısında bir yayladır. II. Beyazıt döneminde "Ömer" adıyla köy mevcuttur. Aynı yer olup olmadığı konusu tereddütlüdür

 

Ulama Yaylası : Gençali Köyü'nün yaylasıdır.

 

Avulluk Yaylası: Dağpazarı Köyü ile Kavaközü Köyü arasındadır. Burunköy halkının yaylasıdır.

 

Yağlı Yaylası: Kavaközü Köyü ile Karaman arasındadır.  Selamlı ve Hacıilyaslı köylülerinin yayla olarak kullandıkları yerdir. Yaylada geniş bir alana yayılmış bina kalıntıları vardır.

 

Kamış Yaylası: Ermenek sınırına yakındır. Buraya genellikle Ovacık'lılılar, Sarıkeçili Obası ve Köşeledi Oymağı gelmektedir.

 

Göktepe, Yellibel, Sarıyayla, Çal, Düden Yaylaları: Mut'un batısında olan bu yaylalar ilçemize uzaktır. Yaylalar, daha çok hayvancılığa elverişlidir. Son yıllarda nohut ekimi yaygınlaşmıştır.

 

Çiviözü, Demirözü, Navdalı Yaylaları: Mut'un kuzeyindedirler, ilçemize uzak olan bu yaylalar bugün artık birer köydür.

 

Kestel, Söğütözü, İmrenözü Yaylaları: Mut'un kuzey doğusunda yer almaktadırlar. Yaylaların üçü de birbirine yakındır. Söğütözü Yaylası (ilçeye 30 km uzaklıkta), antik yol üzerindedir. Bu civarda Roma dönemine ait bir de köprü vardır. Çevresi çam ağaçlarıyla kaplı üç yaylada da meyve bahçeleri (çoğunlukla elma) bulunmaktadır. Bu yaylalar hayvancılık yapanların da tercih yeridir.

 

Diğer : Katırardıç, Yaylıpınar, Dandı, Sümbüllü, Becigüzleği, Kepir, Gümeözü, Gürlevik, Darboğaz, Kızılayak, Deyren, Sarımsaklı, Kazan Kuyu, Kızılova, Göksırt, Saypınar, Sorkun ve Urgankıran, Batlıca, Çampınar Güzleği yaylaları ilçemizin çok sayıda yaylasının bazılarının adıdır.

 

Bu haber 10619 defa okunmuþtur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Doğa ve Doğal Yaşam

  • Bu kategoriye henüz haber eklenmedi.

TARİHİ ESERLER

İLETİSİM

e-belediye

ÜYELİKLER

TÜRKİYE BELEDİYER BİRLİĞİ

Kurumsal e-posta

MUT KAYMAKAMLIĞI
BİLGİ EDİNME

CİMER


Mut Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi - Copyrights © 2009
RSS Kaynağı | Uygulama:Murat SÖZERİ

Altyapý: MyDesign Haber Sistemi